Zde se dozvíte jak vybrat matraci. Seznámíme Vás se základními parametry pro výběr matrace, 
poznáte jak hýčkát vaše bolavá záda,jak vybrat matraci pro miminko.
Již od prvních dnů života je potřebné zvolit vhodnou matraci pro dítě.

Výběr matrace podle materiálu

Pěnové  matrace

Pěnové zdravotní matrace  jsou v současné době hodně populární díky rozvoji technologií výroby různých typů pěn. Populární pěna je termoelastická paměťová pěna, nebo jinak líná pěna.

Co je paměťová, líná pěna

Paměťová pěna je výsledkem náročných výzkumů kosmické agentury NASA, která ji  vyvinula pro svůj kosmický program. Líná pěna se vlivem tlaku a teploty těla přizpůsobí křivkám těla tak, že jej kopíruje a tím nevzniká vysoký lokální tlak. Paměťová pěna je vlivem tepla přijatého z okolí měkčí a deformuje se. Umí se přizpůsobit a poskytuje tělu stejnoměrnou oporu což omezuje bolesti páteře.  

4sleep matrace zdravotní Prosen

Zdravotní matrace se většinou vyrábějí v kombinaci líné pěny a viskoelastické pěny. Vhodným vrtsvením pěn o rozdílných vlastnostech docílíme optimálních vlastností a zároveň každá strana matrace má jinou pružnost a tuhost. Matrace je pružná ale i pohodlná. Pěny pro výrobu matrací jsou zároveň hygienické a neumožňijí rozvoj baktérií a roztočů. I přes tyto antialergické vlastnosti matrací je nutné odvětrávání postele po jejím opuštění. Přikrývku odhrneme a necháme pěnovou matraci proschnout.

U kvalitní pěnové matrace docílíme kombinací různých druhů pěn rozdílnou pružnost a tuhost obou stran matrace. I do manželské postele doporučujeme uvnitř jednoho potahu dvě samostatná jádra. Polovinu matrace lze otočit a vznikne možnost individuálního přizpůsobení tuhosti a pružnosti matrace.

Proč si vybrat matraci z moderní líné pěny?

 • tlak těla je na matraci rozložen rovnoměrně, opora je stejná ve všech místech kontaktu s matrací
 • jsou pružné a zároveň termoplastické - přízpůsobí se 
 • jsou to moderní materiály mají dlouhou životnost
 • díky své pórovité struktuře dobře odvádějí vlhkost
 • podporujou termoregulaci
 • je možné vyrobit pěnovou matraci v libovolném rozměru
 • jsou cenově dostupné
 • jsou vhodné pro polohovací rošty
 • jejich cena je vzhledem ke kvalitě příznivá

Můžete si vybrat matraci která se přizpůsobí tvaru těla a reaguje na změny teploty a tlaku.

Pěnové matrace jsou vhodné pro jakoukoli pozici těla při spámku. Vyhoví jak pro spánek na zádech, na břiše či na boku.

Pružinové matrace

Pružinové  matraceTradiční pružinové jádro v matraci, které nebodá do zad?  Moderní pružinová jádra jsou vyráběny přesnými stroji z pružných drátů vysoké jakosti.  Zdravotní matrace s pružinovým jádrem jsou obložené ze všech stran kvalitními distančními materiály a kvalitní paměťovou pěnou. Můžete být klidní, pružiny neucítíte. Pružinové matrace  vynikají zejména dlouhou životností a odolností vůči vysokým zatížením

Velmi kladnou vlastností je jejich schopnost odvětrávat velmi dobře vlhkost z postele. Kvůli jejich výborným vlastnostem mají pořád velkou skupinu uživatelů, kteří na ně nedají dopustit. Svojí dlouhou životností si zajistili klienty i mezi majiteli hotelů a penzionů.

Bonnelové kapsičkové pružinové matrace

Bonnelové pružinové matrace zdravotní matrace s pružinami v taštičkových obalech, které jsou volně a přece těsně vedle sebe naskládány jako jádro matrace. Obaly jednotlivých pružin zabraňují vzájemnému kontaktu kovových částí, to způsobuje jejich absolutní tichost. Dalším kladem této technologie výroby jádra je možnost volby tuhosti opěrných zón matrace podobně jako u pěnových vytváříme pětizónové i sedmizónové matrace. Zóny tuhosti jsou prospěšné jako rozdílná opora páteře v různých místech styku těla s matrací. 

Samostatné náhradní rozepínací potahy matrací

Pokud si pořídite samostatný ropzepínací  potah na zip na matraci, velmi si zjednodušíte a usnadníte udržování čistoty v posteli. Prostě povlak vyměníte a ten který sundáte vyperete ...

jak vybrat matrace podle tvrdosti

Je důležité vybrat tuhost matrace. Tuhost označujeme H1, H2, H3. Jak si vybrat tu správnou? Tuhost matrace je rozhodující, pokud jde o pohodlí spánku. Nesprávný výběr tuhosti je jedním z nejčastějších důvodů nespokojenosti po koupi. Každý člověk potřebuje jinou tvrdost, aby se cítil pohodlně.

Někteří upřednostňují měkké matrace, do kterých se zaboří, zatím co jiní nemají rádi tento pocit a vyžadují solidní tuhou opporu. Matrace s tvrdostí H1 je určena pro lidi s hmotností do 60 kg kteří mají rádi měkké matrace. Lidé s takovou hmotností budou mít odpovídající podporu a budou se cítit pohodlně. Co když vážíte více než 60 kg a vyberete matraci s tvrdostí H1? Může to být tak měkké, že se nebudete cítit pohodlně. Podívejme se nyní pečlivě na hodnoty matrací, které nabízíme. 

tabulka volby tuhosti matrace prosen od 4sleep

 • Měkká matrace H1
 • Střední matrace H2
 • Tvrdá  matrace H3
 • Tuhost matrace a hmotnost uživatele
 • Co když je tvrdost matrace zvolena nesprávně?
 • Matrace pro páry

Přečtěte si více o vhodné tvrdosti matrace o souvislosti tuhosti matrace a bolestí zad.!

Jak vybrat matraci pro miminko?

Matrace pro miminko – její výběr trápí spousty rodičů. Čekáte dítě? Uvažujete o tom, jaká matračka bude pro vaše dítě ta nejvhodnější? Nevíte jakou matraci vybrat? V tom článku toto téma rozebereme.

Matrace pro miminko – jakou vybrat?

Určitě tušíte, že narození dítěte otočí váš život a vaše zvyky vzhůru nohama. Většina rodičů začíná své snažení od vybavení dětského pokoje. My se budeme důkladně věnovat velmi důležité součásti dětského pokoje a to dětské matraci pro vaše miminko.

Zodpovíme si časté dotazy budoucích rodičů:

 • Jak tvrdá má být matrace pro miminko?
 • Z jakého materiálu má být matrace pro miminko?

Abychom zvolili tu nejlepší možnost dětské matrace představme si, jak vypadá a jak funguje novorozeně. Kromě toho, že je úžasné je neohrabané a velmi slabé. Koordinace pohybů a komunikace mozku a svalů s vyvíjí postupně.

Miminko má problémy s pohybem, jeho tělíčko a svaly jsou velmi slabé. Neztěžujme mu pohyb výběrem příliš měkké matrace. Stejně tak u seniorů může příliš měkká matrace hodně ztížit možnost pohybu a vstávání z postele.

Právě příliš měkká dětská matrace může být příčinou potíží dítěte při otáčení hlavičky z boku na bok, nebo odkloňování dozadu. Zároveň nenechávejme naše miminko, které ještě samostatně nezvedá hlavičku bez dozoru v pozici na bříšku.

Páteř dítěte se se vyvíjí ve velké míře na matraci v postýlce. Zde se bude učit ohýbat se dozadu, zvedat a otáčet hlavičku. Jeho páteř se bude postupně formovat do tvaru písmene S. V dospělosti správně vyvinutá páteř bude funkční a snese velká zatížení.

Jakou matraci vybrat pro dítě?

Aby jsme kladně ovlivnili správný vývoj páteře vašeho miminka vyberte si středně tuhou matraci tak aby se pod ležícím dítětem netvořil důlek.

Je vhodné věnovat pozornost matracům vyrobeným z vysocelastické pěny. Tento druh pěny je vhodný pr opodporu správné stavby vyvíjející se páteře novorozeněte protože není ani příliš měkká ani příliš tuhá. Příliš tuhá, nebo příliš měkká matrace spíše uškodí. 

Vyberte si tu správnou dětskou matraci!