Návod, jak si doma ušít roušku

I bavlněná rouška pomáhá!

  KOUPIT MATERIÁL!   KLIKNI ZDE!

Svépomocí ušitá bavlněná rouška sice zdravé lidi nedokáže ochránit před nákazou koronaviru COVID 19 , přesto ji má smysl nosit. Většina odborníků se shoduje, že je to jeden ze způsobů, jak zastavit šíření viru. Není  od věci se vrátit k výrobě látkových roušek, které lze použít opakovaně, je ale nutné je po použití sterilizovat, čili vyvařit a vyžehlit. Stejně jak se to dělalo ještě nedávno i v nemocnicích.

Ještě dokonalejí ochranou je používání respirátoru FFP2, cožzačátkem roku 2021 dokonce nařídila vláda jako povinné.

2materiály pro šití roušky

Nošení roušek může omezit šíření viru!

Nebezpečí koronaviru  je především v tom, že zatímco pro určitou skupinu lidí se může jednat o velmi závažné onemocnění, jež může skončit smrtí, u většiny populace má velmi slabý průběh, tudíž už dnes mezi námi zřejmě chodí spousta jedinců, kteří jsou nositeli viru, aniž by o tom věděli. Pokud by tito lidé nosili roušku, pak by to jejich okolí ochránilo před šířením viru.

Nošení roušek má tedy smysl z preventivních důvodů. Vyšší stupeň ochrany představuje respirátor FFP2. Přestože zdravé lidi roušky z papíru či látkové roušky neochrání před virem samotným, mohou zastavit jemné kapénky ze slin, pomocí nichž se vir šíří.Pokud tedy roušku začne nosit většina populace, šíření viru to významně sníží.

Jak si doma ušít bavlněnou roušku

Budete k tomu potřebovat látku ze 100% bavlny, ideálně plátno, jako další variantu doporučujeme hustěji tkanou bavlněnou sypkovinu.  Rouška musíme sterilizovat, tedy vyvařit ve vysoké teplotě.

Na jednu roušku budete potřebovat látku o velikosti 20x20 cm a dva 3,5 cm široké a jeden metr dlouhé pruhy nebo šikmý proužek, gumičku.

Na internetu naleznete hned několik návodů.

Potřebujete: Bavlněný (nejlépe nový) materiál o rozměrech 1x 20x20 cm a 2x 3,5x100 cm, šicí stroj a nit.

POSTUP:

  • Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2x0,5 cm a prošijte.
  • Dle střihu, který si můžete stáhnout na stránkách návrhářky, si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajištěte ještě špendlíky.
  • Pruhy - okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě napůl a znovu zažehlete.
  • Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.
  • Špendlíky zajistíme i celý zbytek proužku. 
  • Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem.
  • Celé proužky prošijeme.

Pokud jste šikovnější a máte dostatek látky, pak myslete i na lidi ve svém okolí a roušky jim nabídněte. O stejné roušky v současné době stojí i mnohé zdravotnické organizace.

  KOUPIT MATERIÁL!   KLIKNI ZDE!