Chcete strávit zimu v teple, ale obáváte se, že vás to vyjde draho? Investujte do kvalitních přikrývek s dobrou termoregulací a zima ani účet za plyn vás nezaskočí. Vsaďte na přírodní materiály, které jsou léty odzkoušené, spolehlivě vás zahřejí a šetří přírodu i domácí rozpočet. Místo častého chození do kotelny a šetření na doplatek za energie, si prostě hoďte nohy na stůl, přes sebe přehoďte přikrývku z peří nebo ovčí vlny a v klidu a teple přezimujte až do jara.

Péřové přikrývky pro dokonalý tepelný komfort

Už naše babičky věděly, proč se vyplatí strávit hodiny nad draním peří. Péřové peřiny jsou vzdušné, lehké a velice snadno se dokáží přizpůsobit tělu. V zimních měsících vás příjemně zahřejí a zajistí vám pohodlí. Vy si tak v klidu můžete nastavit termostat na nižší pokojovou teplotu a nemusíte mít obavy z vysokých cen energií. Za peřiny zaplatíte jen jednou, ale teplo vám bude celou topnou sezónu. Tou ale funkčnost péřových přikrývek nekončí. Díky termoregulačním vlastnostem peří je využijete i pro spánek v létě, kdy vás naopak lehce zchladí.

Prachové, poloprachové nebo peří jako takové?

Pokud si kromě tepla chcete dopřát i maximální pohodlí, zvolte přikrývky z prachového peří. Získáte tak ty nejjemnější frakce draného husího peří bez stonků, které je měkké, pružné a prodyšné. Vlákna absorbují vlhkost a zachycují zvenčí vzduch, který ohřívají pomocí tělesného tepla. Tímto způsobem udržují teplotu na optimální úrovni. Čím je prachové peří kvalitnější, tím ho stačí dát do přikrývek či polštářů méně. Kvalitu peří tak poznáte i podle hmotnosti peřin. Méně je v tomto případě více.

Přikrývky z peří mají z velké části stejné funkční vlastnosti jako ty z peří prachového, ale jejich tepelné parametry jsou nižší. Peří se liší také svou strukturou a je hrubší. I přesto ale zůstává měkké a pružné. Díky svému zakřivení je ideální jako výplň péřových polštářů. Pod tlakem se snaží získat zpět svůj přirozený tvar a tím poskytují dokonalou podporu krku. Jako kompromis pak můžete zvolit poloprachové přikrývky a polštáře, které jsou směsí 70% husího peří a 30% prachového peří a pořídíte je za levnější cenu než luxusní prachové přikrývky.

Lůžkoviny z ovčí vlny zajistí nejen teplo, ale i klid a pohodu

Jestliže chcete snížit stres z rostoucích cen tepla na minimum, zachumlejte se do přikrývky z ovčí vlny. Nejen že má vynikající termoregulační vlastnosti, ale díky obsahu lanolinu působí antibakteriálně a antistresově. Ovčí vlna má i samočistící účinky a je tak vhodná i pro alergiky. Poskytuje dobré odvětrávání a dokáže pojmout až 35% vlhkosti, které se zpětně zbaví stejně rychle, jako vás zbaví stresu a nočních můr z ročního vyúčtování. Zajistí vám klidný a příjemný spánek i odpočinek během dne, a to po celý rok.

Jak pečovat o přírodní lůžkoviny?

Výhodou přikrývek a polštářů z přírodních materiálů je jejich dlouhá životnost, pokud jim dopřejete správnou péči. To, co příroda poskytne vám, jí tak můžete snadno vrátit, protože pořízením přikrývek z peří nebo ovčí vlny přírodu šetříte.

Údržba lůžkovin z ovčí vlny je díky samočistící funkci opravdu nenáročná. Ovčí vlna nemá ráda teplou vodu ani teplo, takže přikrývky nelze prát v pračce ani sušit v sušičce nebo na topení. Většinou postačí je pravidelně větrat. Pozor si ale dejte na vystavení přímému slunci. Pokud byste svým vlněným lůžkovinám potřebovali jednou za čas dopřát větší očistu, navštivte čistírnu, kde je vyčistí pomocí suchého praní.

Do čistírny zamiřte i s péřovými přikrývkami a polštáři, a to nejen z hygienických důvodů, ale také kvůli udržení kvality peří. Vyčištěné peří bude opět vzdušné, nadýchané a bude se vám v něm lépe spát. Existuje několik možností čistění a vybrat by vám v čistírně měli na míru tu, která odpovídá stavu vašich lůžkovin. Regeneraci peří si můžete objednat i přímo na našem e-shopu z pohodlí domova. Doma pak nezapomínejte na pravidelné větrání a protřepávání svých péřových peřin a polštářů.

9 tipů pro úsporu tepla!

Jak teplou přikrývku si vybrat?

Jak vybrat polštář, přikrývku?