Jak vybrat tvrdost matrace pro bolest zad

Tuhost matrace je důležitý faktor pro náš spánek

Tuhost matrace se označuje jako H1, H2, H3, H4. Podle čeho si vybrat tu správnou pro vás?

Tuhost matrace je rozhodujícím faktorem, pokud jde o pohodlí spánku. Nesprávný výběr tuhosti je jedním z nejčastějších důvodů nespokojenosti po koupi. Každý člověk potřebuje jinou tvrdost matrace, aby se cítil pohodlně. Někteří lidé upřednostňují měkké matrace, do kterých se zaboří, zatímco jiní nemají rádi tento pocit a vyžadují solidní tuhou podporu během spánku. Podívejme se nyní pečlivě na vlastnosti matrací, které nabízíme. 

Typy matrace

  • Měkká matrace H1
  • Střední matrace H2
  • Tvrdá  matrace H3
  • Velmi tvrdá H4   

                                     bolavá záda

1. Měkká matrace H1

Matrace s tvrdostí H1 je určena pro lidi s hmotností do 60 kg kteří mají rádi měkké matrace. Lidé s takovou hmotností budou mít odpovídající podporu a budou se cítit pohodlně. Co když vážíte více než 60 kg a vyberete matraci s tvrdostí H1? Může to být tak měkké, že se nebudete cítit pohodlně. Kromě toho může v rychleji ztratit své vlastnosti a ještě více se zhroutit. Je také třeba si uvědomit, že vaše páteř vyžaduje odpovídající podporu, zejména pokud nejčastěji spíte na zádech nebo žaludku! I když jste dosud neměli problémy se zády, vyplatí se na to myslet.

2. Střední matrace H2

Toto je tvrdost, kterou zákazníci volí nejčastěji. Zejména pokud jde o matrace pro páry, když jedna osoba dává přednost měkké matraci a druhá tvrdé. Jedná se o kompromis.

Pro lidi o hmotnosti 60 až 80 kg to nebude příliš tvrdé a zároveň dostatečně měkké, aby jim zajistil komfort spánku. Pokud vážíte více než 80 kilogramů, pravděpodobně tuto matraci ohodnotíte jako měkkou. A pro lidi pod 60 kilogramů je matrace tvrdšího rázu.

3. Tvrdá matrace H3

Tvrdost matrace označené H3 znamená, že je tvrdá. Je určen především pro lidi s hmotností nad 80 kilogramů, aby poskytoval pevnou oporu pro každou část těla. Tvrdá matrace bude také dobrým řešením pro lidi spící na břiše, protože jim poskytne dostatečnou oporu bez pocitu ponořování se.

4. Velmi tvrdá matrace H4

Velmi tvrdá matrace je určena těm, kteří jsou zvyklí na tvrdost matrace a jen tak něco s nimi nehne.

Tuhost matrace a hmotnost uživatele

Abychom zdůraznili důležitost tuhosti pro správné pohodlí spánku, shrneme nyní závislost tuhosti matrace ve vztahu k hmotnosti.

Pokud vážíte méně než 60 kg

Dobrým řešením je zvolit matraci měkkou H1, nebo střední H2. Matraci měkkou H1 budete cítit jako velmi pohodlnou. Střední matraci H2 budete cítit jako tvrdou. Matrace tuhosti H3 pro vás nebude vhodná, protože nebude mít řádné odpružení a nebude poskytovat dostatečně správnou oporu páteře.

Je-li vaše hmotnost 60-80 kg

Pokud jde o výběr matrace, jste v nejpohodlnější situaci. Všechny matrace vám budou poskytovat dostatečnou podporu páteře a jejich užívání bude pohodlné. Pokud jde o tvrdost, budete jí s největší pravděpodobností pociťovat, jak je uvedeno.

 Pokud vážíte více než 80 kg

V tomto případě důrazně nedoporučujeme volit měkkou matraci H1, protože to bude prostě nepříjemné, bez ohledu na to, v jaké poloze spíte do matrace se zaboříte. Dobrou volbou je střední matrace H2, která může pocitově působit jako měkká a samozřejmě tvrdá matrace H3 pro ty, kteří mají rádi tuhou podložku.

       Orientační tabulka volby tuhosti pro matrace od firmy 4sleep s.r.o. značkové matrace PROSEN.

tabulka volby tuhosti matrace prosen od 4sleep

Co když je tuhost matrace zvolena nesprávně?

Výsledkem nesprávného výběru matrace může být nedostatek pohodlí během spánku. Pokud nebude správně vybrána bude trpět páteř, která bude v nepřirozené poloze (když je matrace příliš měkká nebo příliš tvrdá). Pokud vybereme příliš měkkou matraci vzhledem ke své hmotnosti může se mnohem rychleji opotřebovat.

Nezoufejte i nevhodně zvolenou tuhost matrace lze ovlivnit. Změkčení , nebo zvýšení tuhosti matrace dosáhneme vhodnou volbou vrchní matrace – renovační přistýlky. Ta umí ve velké míře ovlivnit pohodlí spánku i na starší matraci.

Tvrdost matrace pro páry

Jako pár máme často problémy s výběrem správné matrace. Zejména pokud máme rozdílné preference pokud jde o tuhost matrace, a také v případě, že jedna osoba váží méně než 60 kg a druhá více než 80 kg. Pokud chceme mít matraci vcelku můžeme hledat kompromis. Vybrat si některou z tuhostí s rizikem menšího pohodlí pro jednoho či oba.

Nebo si koupit dvě jednotlivé matrace různé tvrdosti, které pak mohou být pokryty vrchní matrací, aby se spojily. Toto je běžně používaná volba, zejména pokud má jeden z lidí problémy se zády a potřebuje během spánku solidní podporu.

Pokud jde o páry,  na volbě typu matrace záleží. Spíše nedoporučujeme, aby matrace byly v jednom kuse. Pokud matrace pracuje na celé ploše, když se jedna osoba pohybuje, může to být důvodem pro nepohodlí druhé osoby.

U všech druhů našich matrací si můžete vybírat mezi různými drudy potahů, které jsou opatřeny zipem pro možnost snadného vypraní, můžete mít i náhradní povlak matrace. K matracím nerozlučně patří matracové chrániče a nepropustná froté prostěradla

Pokud vás zajímá více informací o zdravotních matracích, čtěte dál: zdravotní matrace popis, pouzití.

prosen - matrace firmy 4sleep