Návod, jak si doma ušít roušku

Svépomocí ušitá bavlněná rouška sice zdravé lidi nedokáže ochránit před nákazou koronaviru SARS 2, přesto ji má smysl nosit. Většina odborníků se shoduje, že je to jeden ze způsobů, jak zastavit šíření viru. Bohužel jednorázové roušky u nás v současnosti nejsou k dostání a celosvětově je jich nedostatek, není tedy od věci se vrátit k výrobě látkových, které lze použít opakovaně, je ale nutné je po použití vyvařit a vyžehlit. Stejně jak se to dělalo ještě nedávno i v nemocnicích.

Nošení roušek může omezit šíření viru!

Nebezpečí koronaviru SARS-CoV-2 je především v tom, že zatímco pro určitou skupinu lidí se může jednat o velmi závažné onemocnění, jež může skončit smrtí, u většiny populace má velmi slabý průběh, tudíž už dnes mezi námi zřejmě chodí i několik stovek jedinců, kteří jsou nositeli viru, aniž by o tom věděli. Pokud by tito lidé nosili roušku, pak by to jejich okolí ochránilo před šířením viru. Zároveň je třeba se řídit nařízeními státních orgánů. Nepodceňujme roušky ikdyž jejich nošení není příjemné!

Nošení roušek má tedy smysl i z preventivních důvodů. Přestože zdravé lidi roušky z papíru či látkové roušky neochrání před virem samotným, mohou zastavit jemné kapénky ze slin, pomocí nichž se vir šíří. Pokud tedy roušku začne nosit většina populace, šíření viru to významně sníží.

šitá rouška

Jak si doma ušít bavlněnou roušku

Budete k tomu potřebovat látku ze 100% bavlny, ideálně plátno, jako další variantu doporučujeme hustěji tkanou 100% bavlněnou sypkovinu. Rouška se má dát sterilizovat, tedy vyvařit ve vysoké teplotě. Na jednu roušku budete potřebovat látku o velikosti 20x20 cm a dva 3,5 cm široké a jeden metr dlouhé pruhy. Potřebujete: bavlněný (nový) materiál o rozměrech 1x 20x20 cm a 2x 3,5x100 cm, šicí stroj a nit.

Postup šití roušky

  • Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2x0,5 cm a prošijte na kraji tím zpevníte horní a dolní okraj roušky.
  • Na bocích si udělejte značky, které usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajištěte ještě špendlíky.
  • Upevňovací pruhy - okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě napůl a znovu zažehlete.
  • Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.
  • Zajistíme špendlíky i celý zbytek proužku. 
  • Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem. Celé proužky prošijeme.


     CHCI KOUPIT LÁTKY